31 Ağustos 2011 Çarşamba

Silivri'de sanık, Kürdistan'da ''kahraman''!

Çukurca - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 30 Ağustos kutlamalarına ev sahipliği yapması başta AKP ve yandaşları tarafından “Sivil dönem” veya “normalleşme” olarak yorumlanırken AKP hükümeti döneminde, Balyoz darbe planının 1 numaralı sanığı ve hazırlayıcısı gerekçesiyle Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanarak, Silivri Cezaevi’ne gönderilen emekli 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan’ın adı Hakkari’nin Çukurca İlçesine bağlı Bıyadır (Narlı) köyündeki bir köprüye verildi. Karara tepki gösteren Çukurcalılar ise AKP’nin Kürtlere karşı tavrının değişmediğini vurguladı.


2010 yılı Şubat ayında darbe teşebbüsünde bulunduğu gerekçesiyle cezaevine konulan ve halen tutuklu bulunan emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın adı 147 metrelik bir köprüye verilmiş.

Masrafları Hakkari İl Özel İdare bütçesinden karşılanan köprüye bölgede görev yaptığı sırada işlenen birçok faili meçhul cinayetin gizlenmesinde rol oynadığı bilinen Çetin Doğan’ın adının verilmesi Çukurca sakinlerini rahatsız ediyor.

Konuyla ilgili tepkilerini ANF’ye aktaran Çukurcalılar, ‘’AKP Hükümeti'nin, iktidarda olduğu dönemde bir köprünün adının Çetin Doğan olarak konulması Kürtler'e bakışın değişmediğini gösteriyor. Köprüye Çetin Doğan isminin verilmesi bilinçli bir tercihtir. 33 Kurşun olayının baş sorumlusu Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın adının katlettiği insanların köyündeki kışlaya verilmesi gibi, Korgeneral Çetin Doğan’ın adının da bir köprüye verilmesindeki mantık Kürtlere açık mesajdır” dediler.

AKP'nin de kendisinden önceki iktidarlardan farkı olmadığını ifade eden vatandaşlar, “AKP hükümeti de kendinden önceki hükümetler gibi, Kürt halkına acı yaşatanları ödüllendirmek ve Kürtlere acı yaşatmaya hazır kitleleri de cesaretlendirmek istiyor. Bu köprünün adının en kısa zamanda, köprüye 50 metre mesafede askerlerin attığı gaz bombasıyla katledilen Yıldırım Ayhan’ın isminin verilmesini istiyoruz” diye konuştular.

Hakkari Çukurca’ya bağlı Bıyadır (Narlı) köyü yakınlarındaki Üzümlü Sınır Karakolu ve Üzümlü sınır Kapısı üzerinde, Zap Suyu'nun geçişinde kullanılan bir köprüye Çetin Doğan adının verilmesi, Türk Devlet politikalarının Kürdistan'da hala aynı zihniyetle sürdürüldüğünü gösteriyor.

17 Kasım 2006 tarihinde Irak'a geliş ve gidişleri sağlamak amacıyla 1 milyon 900 bin YTL'ye mal olan 147 metre uzunluğunda ve 7.5 metre genişliğindeki köprüye görev yaptığı dönemde, Kürdistan'da bir çok anti demokratik uygulamaya imza atan Çetin Doğan adının verilmesi Kürt halkının gözünün içine bakarak acılarını perçinlemekten başka bir amaç içermiyor.

Devlet töreni ile yapılan köprü açılışına dönemin Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Azmi Utfan Cinek, Yüksekova 21. Sınır Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral Süleyman Yüksel, Çukurca İlçesi Jandarma Taktik Alay Komutanı Kurmay Albay Cihandar Hasan Hanoğlu, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Erhan Kubat ve İl Emniyet Müdürü Cavit Çevik katılmıştı.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.