30 Temmuz 2011 Cumartesi

Demirtaş: İstifalar, PKK'ye karşı başarısızlığın faturasıdır

AMED - BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş generallerin istifalarını PKK'ye karşı başarısız olan komutanlara kesilmiş bir fatura olduğunu belirterek, "Sivil hükümet de kendine fatura çıkartmalı ve Kürt sorununun çözümünü artık önüne koymalıdır" dedi. Demirtaş, ‘’Kemalizm yerine Tayyibizmi oturtmak istemiyorsa demokrasiyi kesinlikle toplumla buluşturmak zorundadır’’ ifadelerini kullandı.


BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş komutanların istifa ederek emekliye ayrılmak istemelerinin Türkiye'de şok yaratan bir durum olmadığını ve kriz çıkmadığını belirterek, "Yani görüldüğü üzere Türkiye'de şok yaratan bir durum değildir. Demek ki olabiliyormuş. Genelkurmay Başkanları da, Kuvvet Komutanları da istifa edince Türkiye'de bir kriz çıkmıyormuş. Ama bunun adı, 'Türkiye'de askeri vesayetin kalkarak yerine sivil demokrasinin geçtiği' şeklinde bir anlam da çıkmıyor. En azından biz bunu böyle okumuyoruz. Elbette ki Ergenekon davası darbe iddiaları, bunlar çok ciddi iddialardır, soruşturulması lazım. Kesinlikle böyle suçlara karışan bulaşan varsa cezalandırılması lazım" dedi.

BDP'nin tavrının net olduğunu ifade eden Demirtaş, "Ordu içerisinde olur veya dışında olur, darbe girişimi demokrasilerde demokratik parlamenter sistemlerde çok ağır bir suçtur. Bunun soruşturulması lazım. Bu nedenle ordu içerisindeki değişim, görev değişiklikleri ve bu yaşanan tıkanıklıklar bir demokratik sisteme evrilecek mi evrilmeyecek mi onu AKP'nin duruşu değil, halkın demokratik talepleri ve mücadelesi belirler. Yani AKP'ye kalsa mevcut statükonun yerine yeni bir sivil statükoyu inşa etmekten çekinmeyecektir. Bunun zaten güçlü belirtileri var. Ordu vesayeti, askeri vesayet kalktığını, Türkiye demokratik bir ülkedir demek daha erkendir" dedi.

Başarısız olan komutanlara çıkarılmış olan bir fatura olduğunu belirten Demirtaş, "Başbakan'ın özellikle yeni anayasa inşa süresinde Kürt sorununun çözümü meselesinde çok somut, inandırıcı, gerçekçi, kucaklayıcı adımlar atması lazım. Eğer sivil vesayet oluşturmak istemiyorsa ben çok açık söylüyorum, Kemalizm yerine Tayyibizmi oturtmak istemiyorsa demokrasiyi kesinlikle toplumla buluşturmak zorundadır. Bunun için koşullar her zamankinden uygundur, olgundur. AKP'nin ve Sayın Başbakan'ın halkın lehine bu fırsatı değerlendirmesi gerekir" dedi.

Demirtaş, "Bir de meselenin şu yönü vardır, 30 yıllık Kürt sorunu var ve 30 yıldır PKK'ye karşı mücadele eden bir ordu var. Eğer ordu PKK'ye karşı başarılı olmuş olsaydı Kürt sorununun çözümü konusundan en azından kendisi kendi paradigmasını tutturmuş olsaydı bunlar yaşanmayacaktı. Dolayısıyla başarısız olan komutanlara çıkarılmış bir faturadır. Bu demek değildir ki, sivil otorite de başarılıdır. Kürt sorunu olduğu yerde duruyor, komutanlara fatura çıkıyorsa sivil hükümette kendine fatura çıkartmalı ve Kürt sorununun çözümünü artık önüne koymalıdır diye düşünüyoruz" dedi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.